Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία»

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτού του προγράμματος οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν για τους αρχαίους και σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς και για τα ολυμπιακά ιδεώδη.

Επίσης,  οι μαθητές συνδέθηκαν ζωντανά με την Αρχαία Ολυμπία και παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε διαδικτυακές συζητήσεις με Ολυμπιονίκες και διακριθέντες αθλητές, όπως:

• Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι) και Βασιλική Μιλλούση (Ενόργανη Γυμν.)
  • Γιάννης Φουντούλης (Υδατοσφαίριση)
  • Κώστας Δουβαλίδης (Στίβος/110 μ. Εμπόδια )
  • Νάσος Γκαβέλας (Παραολυμπιονίκης Στίβου)

IMG_20240423_100643 IMG_20240423_101726 IMG-22ebd166ee27f361a9ce6b5a944b7fe8-V