Επαναλειτουργία σχολείου

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι τα μαθήματα ξεκινούν τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020. Για τα τμήματα που θα χωριστούν και τις μέρες προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο θα ενημερωθείτε από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων εγκαίρως. Τα παιδιά πρέπει να εκπαιδευτούν στα εξής:

• Να τηρούν τις αποστάσεις μεταξύ τους (κυρίως στο διάλειμμα).
  • Να αποφεύγουν να ανταλλάσσουν αντικείμενα μεταξύ τους (μολύβια, ξύστρες, γόμες κτλ.).
  • Να αποφεύγουν την επαφή των χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα.
  • Να πλένουν συχνά και σχολαστικά τα χέρια τους με υγρό σαπούνι και νερό.
  • Να χρησιμοποιούν αντισηπτικό.
  • Να καλύπτουν τη μύτη και το στόμα με τον αγκώνα ή με χαρτομάντιλο αν βήξουν ή φτερνιστούν και να ρίξουν το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο στον κλειστό κάδο.
  • Να προμηθεύονται μπουκάλι με νερό από το σπίτι.

Επιπλέον πρέπει να τηρούνται τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας και από τους συνοδούς κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών και σε περίπτωση εμφάνισης ήπιων συμπτωμάτων (λοίμωξη αναπνευστικού) είναι σωστό τα παιδιά να παραμένουν στο σπίτι.  Η υπεύθυνη στάση όλων είναι απαραίτητη.