Άσκηση ετοιμότητας σεισμού στο σχολείο μας

IMG_20211007_103004 IMG_20211007_102820

Την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η προβλεπόμενη από τις κείμενες διατάξεις άσκηση ετοιμότητας σεισμού προκειμένου μαθητές και εκπαιδευτικοί να είναι προετοιμασμένοι για την αποτελεσματική αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σεισμού.

Συμμετείχαν όλες οι τάξεις και οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή και τον Υποδιευθυντή του σχολείου για την ασφαλή εκκένωση του κτιρίου ( διατήρηση της ψυχραιμίας, κατάλληλη έξοδος, χώρος συγκέντρωσης όλων μετά το σεισμό κλπ.) Η άσκηση έγινε με επιτυχία ενώ επισημάνθηκαν λεπτομέρειες που βελτιώνουν το σχέδιο εκκένωσης.

Αισιοδοξούμε ότι δε θα χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη, οφείλουμε όμως να είμαστε προετοιμασμένοι.